1 Kasım 2015 Pazar

ÜSTÜN AKMEN'İ DE KAYBETTİK


Ara vermeden devam eden ecel fırtınası bu kez değerli sanat insanı, tiyatro eleştirmeni, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanı Üstün AKMEN'i aramızdan aldı. 
Akmen, 31 Ekim akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Eski Kültür Bakanı AKP'li Ömer Çelik, kendisini hakkında 1'i ceza, 2'si tazminat olmak üzere 3 hakaret davası açmıştı. Üstün Akmen sandığa çağrı ilanında imzası olan aydınlardandı.

YAŞAMI

1943 yılında İstanbul’da doğdu. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulu’nu, İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1969-1970 yıllarında Koç Grubu şirketlerinden Koçtaş Ticaret A.Ş.’de çalıştı. 1971 yılında aynı grubun yeni kurulan Ram Dış Ticaret A.Ş.’ne Mali ve İdari İşler Müdürü olarak atandı. 1984 yılında Tekfen Dış Ticaret A.Ş.’ne Genel Müdür Yardımcısı olarak geçti. 1995 yılında Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde kurulan Medya Tanıtım, Dağıtım, Geliştirme A.Ş.’nin paydaşı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü oldu. Yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyeliğini de yaptı. 1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Kitap Kulübü Başkanlığı ve Cumhuriyet Kitapları'nın Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 2001 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrıldı. Bir yılı aşkın bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Medya ve İzleyici Koordinatörü, Genel Yayınlar Yönetmeni olarak çalışma yaşamını sürdürdü. Bir süre de Can Yayınları’nın Genel Müdürlüğünü yaptı.

1963 yılından bu yana yazmakta. Önce Evrim, Dönem, Yeni Ufuklar, Yeni İnsan, Yeni Dergi, A gibi dergilerde öykü, poeme-prose ve denemeleri yayınlandı. Sonra Soyut'ta göründü. 1970’li ve 1980’li yıllarda ekonomi dergilerinde, Milliyet ve Güneş gazetelerinde yazıları yayınlandı. 

Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul ve Alpay Kabacalı’dan sonra 2001–2005 yılları arasında dört buçuk yılı aşkın bir süre yazar örgütü Uluslararası P.E.N Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi’nin Genel Başkanlığını üstlendi. 

En son Evrensel Gazetesi'nde köşe yazıları yazıyordu. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanıydı.


ESERLERİ

Çarşafın Gizlediği Dişilik
Suçsuz Laleler 
Bir Günlük Dost
Kör Bakkalın Gözleri
... Veee Perdeee... 
Yârim Nereyi Mesken Tuttun
Üçüncü Zil
Provasız Yaşam 

Hiç yorum yok: