15 Ekim 2013 Salı

Oktay Ekinci'yi Kaybettik


Yaprak dökümü ne yazık ki devam ediyor; Tuncel Kurtiz, Turgut Özakman, 10 Ekimde değerli Tiyatro adamı Haşmet Zeybek aramızdan ayrıldı. 15 Ekim'de de Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı, değerli kültür adamı, yazar Yüksek Mimar Oktay Ekinci'yi beyin kanaması geçirmesi sonrası yoğun bakıma alındığı Alman Hastanesinde (bayramın ilk günü) kaybettik.
1952 Balıkesir doğumlu Oktay Ekinci bir dönem Mimarlar Odası başkanlığı da yapmıştı.
Bir dönem karikatür de çizmiş olan Ekinci'nin "İnsanlık Tarihi" adlı bir karikatür kitabı da vardır
yayınlanmış diğer kitapları:

Çevremiz de Demokrasi Bekliyor (1991)
Memleketimden Çevre Manzaraları (1991)
İnsan Hakları ve Çevre (1994)
İstanbul'u Sarsan 10 Yıl: 1983-1993 (1994)
Dünden Bugüne İstanbul Dosyaları (1995)
Bütün Yönleriyle Taksim Camisi Belgeseli (1997)
Yüzyılın Direnişçisi Küba Devrimi ve Tarih Bilinci (1997)
Çevreciliğin ABC'si (1997)
Şeriatın Kravatlı Başkanı (1998)
Rant Demokrasisi Çöktü: Deprem Yazıları (1999)
İstanbul'un "İslambol" On Yılı: Mart 1994 - Mart 2004 (2004)
Adanmış Yazılar Korumak Sevgidir! (2005)
Kars Kitabı (2006)

İyi bir karikatür sever olarak bilinen Oktay Ekinci Mayıs ayında Trabzon'da kaldırılan Homur karikatür sergisi üzerine bir yazı da kaleme almıştı. Onun anısına saygıyla bu yazıyı bir kez daha paylaşıyoruz...

Trabzon'a Yakışmadı

Trabzon’daydık... Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu’yla tüm şube yöneticileri, mimarlar ve çeşitli dallardan sanatçılarımız, 11 Mayıs’ta “Hammamizade İhsan Bey Kültür Merkezi”nde buluşmuştuk...
“Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu”nda önce Genel Başkanımız Eyüp Muhçu ile Vali Recep Kızılcık, Karadeniz bölgemizin “sürdürülmesi” gereken zengin mimari geleneğini anımsattılar; bunu yaradanın, aynı zenginlikteki “yaşama kültürü” olduğunu belirttiler. Oturum ve tartışmalarda ise tarihsel ve doğal mirasa sahiplenme ile demokrasi arasındaki bağlar bölgeden mimari örnekler ele alınarak yorumlandı.
“4 bin yaşındaki Trabzon”un, sanat ve edebiyattaki köklü birikimleriyle böylesine önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapması kadar anlamlı ne olabilirdi?
Çizim:Atay Sözer

Yakışmayan davranış

Forum içerik ve katılım zenginliğiyle gerçekten de Trabzon’la çok uyumluydu... Ne var ki tarihi kentimize çok yakışan “Kent, Kültür ve Demokrasi” ile asla yakışmayan “kültür yoksunluğu”nu birlikte yaşadık.
Bu düşünsel derinliğin “farkında olmayanlar” arasında meğer Trabzon Belediye Başkanı Orhan Feyzi Gümrükçüoğlu da varmış... Açılış konuşmasını yapmaya bile gelmeyen Başkan’ın yaşattığı “gerilim” inanılır gibi değildi.
Aslında, konukların kent içi ulaşımında “belediye otobüsleri”ni görevlendirecek kadar “forum destekçileri” arasındaydı; ancak, “HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu”nun bir gün önce fuayede düzenlediği “çevre” konulu karikatür sergisini gece yarısı kaldırtmıştı!
Bir de açılışta “Karikatür sergisi nerede?” sorularına belediye temsilcileri “Programda yer almıyor” demesinler mi?
Bu yanıtın, derelerimize göz koyan HES’lerden nükleer santral dayatmasına dek güncel çevre olaylarını ele alan karikatürleri “toplatma kararı” için gerçeği yansıtmadığı herkesin ortak kanısıydı.
Trabzon’da “demokrasi”yi de temsil eden bir yerel yönetici, kendi “siyasî büyükler”ini de eleştiren yapıtlar nedeniyle bu talihsiz tutumu sergilemiş olmalıydı.
Nitekim HOMUR’un basın açıklamasında da deniyordu ki: “Gümrükçüoğlu bu davranışıyla halkın belediye başkanlığından iktidarın belediye başkanlığına geçiş yapmıştır.”
“Sakıncalı” karikatürleri ertesi gün Mimarlar Odası binasında sergileyen Şube Başkanı Sayim Adanur da bakın ne diyordu: “Trabzon’un demokratlığını, hoşgörüsünü konuşuyorduk. Ancak hoşgörüsüz bir olay yaşadık; misafirlere rezil olduk. Yanlış yönlendirilen Belediye Başkanım adına da çok üzüldüm.”

Bayramımız kutlu olsun

Bugün “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”mız... Bağımsızlık ve çağdaşlık için ulusal onurumuzla attığımız tarihsel adımı, Trabzon’da yaşadığımız türden “çağ dışı”lıklar nedeniyle son yıllarda hep “umut”la kutlar olduk.
Geleceğin 19 Mayıs’larını, Nasrettin Hoca’lardan Aziz Nesin’lere uzanan “eleştirel mizah” geleneğimizi hazmedebilen yöneticilerle kol kola karşılamak dileğiyle...

19 Mayıs 2013 - Cumhuriyet
Oktay Ekinci'den bir karikatür


Haşmet Zeybek
Ekim ayında yitirdiğimiz bir başka değerli kültür insanı

Hiç yorum yok: